پرش لینک ها
مقایسه کناف و رابیتس

مقایسه کناف و رابیتس

در صورتی که اطلاعاتی را در زمینه ساختمان سازی دارید، احتمالاً کلمه کناف و رابیتس به گوشتان رسیده است و احتمالاً این سوال برایتان به وجود آمده است که کدام یک بهتر است؟ کناف یا رابیتس؟ در جواب به سؤال شما باید بگوییم که این دو جهت ساخت سقف به کار گرفته می‌شوند ولی نسبت به یکدیگر از تفاوت‌هایی دارند؛ در صورتی که در ادامه مقاله با ما همراه شوید، ما به سوال شما به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

 

کناف چیست؟

کناف

پیش از اینکه به بررسی خصوصیات کناف یا رابیتس بپردازیم، باید بدانیم که خود کناف و رابیتس چی هستند. به صفحاتی از جنس گچ روکش‌دار، کناف گفته می‌شود؛ برندهای متفاوتی هستند که اقدام به ساخت کناف و عرضه به بازار کرده‌اند. کناف به یک شبکه از ورق گالوانیزه که این ورق توسط پیچ و مهره به سقف متصل شده است، متصل می‌شود.

به هنگام ساخت ویلا از کناف جهت ساخت سقف‌های کاذب استفاده می‌شود. سقف کناف به عنوان نسل جدیدی از گچ به شما می‌رود که رواج زیادی در سازه‌های ساختمانی جدید پیدا کرده است. در ساخت سازه‌هایی از جنس کناف، از پنل‌های پیش ساخته گچی استفاده می‌شود. به دلیل سرعت اجرای بالا و نحوه اجرای بسیار وسیع‌تر این نوع سقف، استفاده از کناف جهت ساخت سقف‌های کاذب بسیار محبوب شده است. سقف‌های از جنس کناف به دو دسته یکنواخت و مشبک تقسیم‌بندی می‌شوند.

مزایا سقف کاذب کناف

 • بازسازی و تغییر تزئینات سقف و دیوار کناف دشواری کمی دارد.
 • برخورداری از قابلیت فرم دهی منحنی، دکوراتیو و همچنین افزایش سطح زیر بنای ساختمان.
 • به علت عدم نیاز به صرف زمان جهت خشک شدن گچ‌های کناف، انجام کار سبک‌تر خواهد شد.
 • به هنگام خرید و اجرای کناف، ضایعات ساختمانی کمی تولید می‌شود و کثیف کاری زیادی باقی نمی‌ماند.
 • تعمیر و نگهداری ساده.
 • سرعت اجرای کناف بسیاری بالا می‌باشد، چرا که در آن از گچ‌های خشک شده استفاده می‌شود.
 • سهولت دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی.
 • می‌توان از نورپردازی در سقف‌های کناف استفاده کرد.

معایب سقف کاذب کناف

 • به دلیل وزن کم از مقاومت کمی برخوردار بوده و در اثر فشار، زود دچار شکستگی می‌شود.
 • در صورتی از کناف در مناطقی که دسترسی به آن ساده است مانند ستون‌ها استفاده شود، نیاز به مراقبت زیادی دارد.
 • نصب آن نیاز به یک نیروی متخصص و مجرب دارد. در صورتی که به هنگام نصب کناف از دقت و مهارت کافی استفاده نشود، امکان دارد که کناف دچار ترک خوردگی شود.

 

رابیتس یا راویز چیست؟

رابیتس

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، پیش از بررسی کناف یا رابیتس باید بدانیم که آن‌ها چی هستند؛ در این بخش به بررسی رابیتس خواهیم پرداخت. رابیتس یا راویز یک شبکه فلزی مشبک از جنس ورق گالوانیزه گرم بوده که در ساخت نما، سقف کاذب و دکوراسیون داخلی سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که قصد استفاده از رابیتس را به هنگام ساخت ویلا دارید، حتماً این کار را به یک مجری ساخت ویلا حرفه‌ای و متخصص که از تجربه کافی برخوردار است، واگذار نمایید.

در نصب تأسیسات ساختمانی، رابیتس‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند؛ نورپردازی‌های مخفی، مشبک، مارپیچی و … که امروز در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز با استفاده از رابیتس انجام می‌شوند.

مزایا سقف کاذب رابیتس

 • از آنجایی که از جنس ورق گالوانیزه می‌باشد، به هیچ عنوان زنگ نمی‌زند.
 • اکثراً از سرعت اجرای مناسبی برخوردار است.
 • بسیار منعطف بوده و می‌توان از آن جهت ایجاد اشکال هندسی استفاده کرد.
 • رابیتس کم‌تر ترک می‌خورد.
 • برای نصب آن نیاز به نیروی متخصص نمی‌باشد.

معایب رابیتس

 • از وزن زیادی برخوردار است.
 • هزینه خرید و اجرای آن نسبت کناف بیشتر است.
 • گچ زیادی را مصرف می‌کند.
 • به هنگام تغییر دکوراسیون، زمان زیادی را می‌گیرد چرا که تخریب آن مشکل است.

 

مقایسه کناف با رابیتس

مقایسه کناف با رابیتس

حال می‌خواهیم به سوال شما در زمینه کدام یک بهتر است؟ کناف یا رابیتس بپردازیم. کناف و رابیتس تفاوت‌های زیادی را نسبت به یکدیگر دارند؛ ولی از اصلی‌ترین تفاوت این دو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

هزینه اجرای کناف و رابیتس

از آنجایی که اجرای رابیتس نیاز به گروهی متشکل از یک جوشکار، گچ‌کار و رابیتس‌کار دارد، طبعاً هزینه آن بیش‌تر از کنافی است که اجرای آن تنها نیاز به دو فرد متخصص دارد.

زمان مورد نیاز جهت اجرا

هنگامی که حرف از کناف یا رابیتس به میان می‌آید، زمان مورد نیاز جهت اجرای آن‌ها یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. اجرای کناف برای یک محدوده‌ای به اندازه 80 متر مربع، نیاز به بازده زمانی دو روزه می‌باشد؛ این در حالی است که اجرای رابیتس با همین شرایط نیاز به 10 روز زمان دارد.

قابلیت ترمیم پذیری و اجرای تغییرات

مسلماً کناف در مقایسه با رابیتس از قابلیت ترمیم پذیری و تغییرات بیشتری برخوردار است. اتصال کناف به سقف با پیچ بوده و به همین دلیل باز کردن و ایجاد تغییرات در آن، آسان‌تر از رابیتسی است که محل مورد نظر، جوش خورده است.

مقایسه کناف و رابیتس از نظر بارمرده

به دلیل وزن بالای رابیتس که پیش‌تر هم به آن اشاره شد، رابیتس موجب افزایش بار مرده می‌شود؛ این در حالی است که کناف از وزن کمی برخوردار بوده و موجب بالا رفتن بار مرده نمی‌شود.

تفاوت کیفیت رابیتس و کناف

در صورتی که می‌خواهید درجه کیفیت کناف یا رابیتس را بشناسید، باید بگوییم که اجرای کناف باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد و به همین دلیل کیفیت کار آن بسیار بالا می‌رود؛ از طرفی دیگر هر شخصی می‌تواند رابیتس را نصب کند و به همین دلیل ممکن است که کیفیت کافی را نداشته باشد.

تعداد نفرات اجرا کننده

به طور کلی، اجرای کناف تنها نیاز به دو نیروی متخصص دارد، این در حالی است که اجرای رابیتس نیاز به دو یا سه گروه متشکل از جوشکار، رابیتس‌کار و گچ‌کار دارد، که این شرایط هم زمان و هم هزینه اجرا را بالا خواهد برد.

 

طراحی ویلا در دماوند

طراحی ویلا در دماوند

مجموعه رادیس یکی از بهترین گروه‌های ساخت ویلا لوکس و لاکچری بوده که از مهندسان بسیار با مجرب و متخصصی برخوردار می‌باشد. یکی از مناطقی که گروه ویلا سازی رادیس اقدام به ساخت ویلا در آن نموده است، منطقه دماوند بوده که یکی از مناطقی زیبا و دیدنی ایران به شمار می‌رود. شما هم می‌توانید صاحب یک ویلا لوکس و زیبا در دماوند شوید؛ جهت طراحی ویلا در دماوند و ساخت یک ویلا لوکس همراه با سقف و دیواره‌هایی از جنس کناف یا رابیتس، توسط شماره‌های زیر با گروه ویلا سازی رادیس تماس حاصل نمایید.

پیام بگذارید

مشاهده
کشیدن